İtalya’nın ilk kadın başbakanı aşırı sağcı lider Giorgia Meloni oldu.


CNN – popülist baş belası Gürcistan Kavun İtalya’nın ilk kadın başbakanı olarak atandı ve Benito Mussolini’den bu yana ülkenin en sağcı lideri oldu. İki günlük resmi istişarelerin ardından Cuma öğleden…

İtalya’nın ilk kadın başbakanı aşırı sağcı lider Giorgia Meloni oldu.CNN

popülist baş belası Gürcistan Kavun İtalya’nın ilk kadın başbakanı olarak atandı ve Benito Mussolini’den bu yana ülkenin en sağcı lideri oldu.

İki günlük resmi istişarelerin ardından Cuma öğleden sonra İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella’dan bir hükümet kurma yetkisi aldı ve Cumartesi günü yerel saatle (04:00 ET) saat 10:00’da yemin etmesi planlanıyor.

Geçen ayki genel seçimler, He liderliğindeki aşırı sağ ve merkez sağ partilerin ittifakıyla sonuçlandı. İtalya’nın çok muhafazakar kardeşleriİtalyan parlamentosunda hükümet kurmaya yetecek kadar sandalye kazandı.

Meloni, hükümetinin Roma’daki Quirinale Sarayı’nda seçileceğini açıkladı ve İtalya’nın aşırı sağ Lig lideri Matteo Salvini’yi Altyapı Bakanı yaptı.

Yine Lig’den Giancarlo Giorgetti Ekonomi Bakanı olarak atandı. Forza Italia partisinden Antonio Tajani dışişleri bakanlığı görevini üstlenirken, savunma bakanlığı görevi İtalya Kardeşliği’nin kurucularından Guido Crosito’ya devredildi.

Yeni hükümet, Meloni liderliğindeki İtalya Kardeşliği, Salvini liderliğindeki Lig ve eski İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi liderliğindeki Forza Italia koalisyonundan oluşacak. İtalyan Kardeşler dokuz bakanlık alırken, Forza Italia ve Lig’in her biri beşer bakanlık aldı.

Meloni, Cumartesi sabahı yerel saatle (04:00 ET) 10.00’da bir törenle yemin edecek.

Yeni hükümetinin oluşumu gerilimleri ortaya çıkardı. bu haftaTartışmalı eski lider Berlusconi, İtalyan haber ajansı La Presse tarafından yayınlanan bir ses kaydı, 86 yaşındaki kişinin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile “yeniden kurulan” ilişkisinden bahsettiğini ortaya çıkardığında manşetlere çıktı.

Berlusconi’nin ofisi Perşembe günü CNN’e, kliplerin orijinal olduğunu ve Salı günü Parlamento salonundaki Forza Italia partisinin bir toplantısında gizlice kaydedildiğini doğruladı.

Ses kaydında, milyarder ve medya patronu “Başkan Putin ile ilişkileri yeniden kurduğunu” söyledi ve Rus liderin kendisini “beş gerçek arkadaşından ilki” olarak adlandırmasıyla övünmeye devam ediyor.

Rusya ve Batılı liderler arasındaki diplomatik ilişkiler, Kremlin’in bitkin ordusunun ortasında gergin kalmaya devam ederken, yorumları kaşları kaldırdı. Ukrayna’ya saldırı.

Berlusconi, iktidarı boyunca sayısız yolsuzluk ve rüşvet davasına maruz kaldı. çalkantılı siyasi kariyer.

Meloni, Moskova’nın işgaline karşı savaşırken Ukrayna’nın sadık bir destekçisiydi. Koalisyonunun Berlusconi’nin sızdırılmış ifadelerine şiddetli tepkisi arasında, dış politika çizgisini yeniden teyit etti.

Meloni Çarşamba günü geç saatlerde Instagram hesabından yaptığı açıklamada, “Yargıladığımızda, İtalya Batı’nın en zayıf halkası olmayacak. Eleştirmenlerimizin çoğu için çok değerli olan spagetti ve mandolini ulusu, güvenilirliğini yeniden başlatacak ve çıkarlarını savunacak” dedi.

Mattarella ve koalisyon ortaklarıyla yaptığı görüşmenin ardından Cuma günü erken saatlerde konuşan Meloni, yeni hükümeti “mümkün olan en kısa sürede” kurmanın gerekli olduğunu söyledi.

Meloni’nin resmi Facebook sayfası, “İtalya’yı yönetmeye hazırız” dedi. “Zamanımızın aciliyetini ve zorluklarını farkındalık ve verimlilikle karşılayabileceğiz.”

Silvio Berlusconi (solda) ve Matteo Salvini'nin (sağda), modern tarihin en aşırı sağ hükümetlerinden birini görecek olan Meloni hükümetinin bir parçası olması bekleniyor.

Meloni, İtalya’nın yoğun siyaset sahnesine 2006’da girdi ve 2012’de, gündemi Avrupa şüpheciliği ve göçmenlik karşıtı siyasete dayanan bir parti olan İtalya’nın Kardeşleri’ni kurdu.

Grubun popülaritesi Eylül seçimlerinden önce yükseldi, çünkü İtalyan seçmenler bir kez daha ana akım siyaseti reddedip uç bir figürü seçtiler.

Adını ilk kez Benito Mussolini’nin destekçileri tarafından oluşturulan özür dilemeyen neo-faşist bir grup olan Ulusal İttifak’ın Başkan Yardımcısı olarak yaptı. Meloni, genç bir kadın olarak diktatöre açıkça hayrandı, ancak daha sonra kendisini onun faşizm markasından uzaklaştırdı – mezarındaki sonsuz ateşi simgeleyen üç renkli alev, İtalya Kardeşleri’nin ambleminde tutulmasına rağmen.

Siyasette geçirdiği süre boyunca, genellikle eşcinsel haklarını, kürtaj haklarını ve göçmenlik politikalarını sorgulayan güçlü bir muhafazakar gündem izledi.