Sunak, Mordaunt veya Boris Johnson: İngiltere Başbakanı olarak Liz Truss’un yerini alabilecek adaylar


Londra CNN – İngiltere’nin bir hafta içinde yeni bir başbakanı olacak, giden lider Les Kafes Perşembe günü Downing Street 10’un dışındaki istifa mektubunda söyledi. Hızlı operasyon, Truss’u yazın ortasında altı…

Sunak, Mordaunt veya Boris Johnson: İngiltere Başbakanı olarak Liz Truss’un yerini alabilecek adaylar


Londra
CNN

İngiltere’nin bir hafta içinde yeni bir başbakanı olacak, giden lider Les Kafes Perşembe günü Downing Street 10’un dışındaki istifa mektubunda söyledi.

Hızlı operasyon, Truss’u yazın ortasında altı hafta süren sıcak koltuğa iten rekabetle tam bir tezat oluşturuyor.

Bu sefer, kamuoyu yoklamalarında en dipte muhafazakarlar ve Truss’un başarısız ekonomi politikası gündemiyle ilgili haftalarca süren dramadan sonra piyasalar gerginken, parti mümkün olduğunca çabuk ve mümkün olduğunca az drama ile onun yerine yeni bir lider istiyor. .

Süreçten sorumlu Muhafazakar yetkili Graham Brady, Truss’un yerini alacak adayların Pazartesi günü yerel saatle 14:00’e kadar parti milletvekillerinden en az 100 aday göstermesi gerektiğini duyurdu.

Bir aday bu sınırı aşarsa, otomatik olarak lider olur. Aksi takdirde, parti üyeleri için çevrimiçi oylama 28 Ekim Cuma günü sona erecek.

Yarışmanın galibi olacak Beşinci Muhafazakar Başbakan Altı yıldan biraz fazla bir süre içinde – ve üçüncüsü bu parlamento oturumu sırasında. Ama sıradaki lider kim olabilir? İşte ana yarışçılardan ve binicilerden bazıları:

Sunak, bu yaz Truss’un ekonomik planıyla ilgili liderliği sırasında yaptığı tahminlerin birçoğuyla, hükümetin ölümünün bir peygamberi olduğunu kanıtladı.

Eski Maliye Bakanı (Maliye Bakanı), Truss tarafından yapılan fonsuz vergi indirimlerinin İngiliz sterlini üzerinde bir kaçışa, tahvil piyasasında paniğe ve Uluslararası Para Fonu’ndan endişeye yol açacağı konusunda uyardı. Belki de sağlıklı olduğunu kanıtlama hızına şaşırırdı.

Sunak, İngiltere’ye Covid-19 salgını boyunca rehberlik ederek ekonomik krizlerle mücadele deneyimine sahiptir.

Ayrıca, son liderlik seçiminde milletvekillerinden en fazla oyu alarak 137 onayla yeni barajı rahatça geçti. Truss sonunda önemli üye oylarını kazanmış olsa da, Sunak az farkla kaybetti – oyların %43’ünü alarak.

Parlamento üyeleri arasında sahip olduğu güven -ve tahminlerinin kazandığı doğruluk- muhtemelen onu gemiyi yönlendirecek bir sonraki kişi yapabilir.

Avam Kamarası lideri, görevde olmadığı için bu hafta başbakanlık provası yapmış olabilir. Les Kafes tartışmada.

Mordaunt Salı günü yaptığı açıklamada, başbakana yardım etmek için yaptığı gibi kendini tanıtmayı amaçlayan bir performansta “başbakanın bir masanın altında olmadığını” iddia etti.

kuruş mordaunt

Mordaunt, son liderlik seçiminde üçüncü oldu ve üyelerin önüne geçmeyi kıl payı kaybetti. Son seçimde 105 milletvekilinin oyu alarak yeni barajı da geçmesi bekleniyor. Kısmen askeri kimliği nedeniyle parti üyeleri arasında iyi performans göstermesi bekleniyor. Mordaunt, Kraliyet Donanması’nda yedek subaydır ve kısa bir süre Savunma Bakanı olarak görev yapmıştır.

Sunak gibi o da partinin daha ılımlı kanadından. Milletvekilleri arasında ikilinin bir ‘rüya takım’ bileti oluşturması hakkında konuşuldu, ancak bu henüz gerçekleşmedi – ve her ikisinin de şansölye olmayı kabul edip etmeyeceği açık değil.

Badenoch bu yaz yapılan liderlik seçiminde dördüncü oldu Milletvekillerinden sadece 59 oy aldı – ancak anketçiler tarafından sürekli olarak tabandaki muhafazakar üyelerin favorisi olarak sıralandı.

Yarışın genç milletvekillerinden biri olan Badenoch, kendisini partideki “olağanüstü yetenek” olarak öven uzun süredir vali yardımcısı Michael Gove’un onayını hızla kazandı.

Badenoch Muhafazakar Parti’nin sağında ve önceki liderlik teklifinde hükümetin iklim hedeflerinin çok maliyetli olabileceğini öne sürdü.

Truss Parlamento üyelerinin artık oy kullanması ile Badenoch, eşiği geçme ve üyelerin oylamasına sunma konusunda dışarıdan bir fırsata sahip olabilir.

Birçok müttefik dava açtı Johnson Durumunu savunulamaz hale getiren bir dizi birleşik skandaldan sonra sadece birkaç ay önce istifa etmesine rağmen, ülkeyi istikrara kavuşturabilecek bir birlik adayı olabilir.

CNN tarafından Johnson’ın pozisyonunu tekrar başbakan olarak nasıl haklı çıkarabilecekleri sorulduğunda, Johnson’ın 2019 Liderlik Kampanyası milletvekillerinden biri şunları söyledi: “Sosyalistler ekonomimizi mahvedecek ve eğer anlamıyorsan geleceğimiz için gerçekten korkuyorum. ”

2019’da Johnson’ı destekleyen bir başka milletvekili, hem Muhafazakar milletvekillerini hem de Muhafazakar Parti üyelerini kolayca kazanabilecek tek aday olduğunu söyledi.

Johnson’ın en yakın müttefikleri, Truss’un partinin orta vadeli istikrar için en iyi şansı olarak gördüğü istifa mektubundan sonraki saatlerde aktif olarak baskı altında olduğunu bildiklerini söylediler.

10 Downing Street’in dışında Başbakan olarak yaptığı son konuşmada Johnson, antik tarihe yaptığı önemli göndermelerden birini yaptı. Romalı devlet adamı Cincinnatus gibi “sabanına geri döneceğini” söyledi – arka sıralarda daha sessiz bir yaşam önerdi. Ama Cincinnati günlerini böyle yaşamadı. Sabanından ikinci bir dönem için Roma’ya dönmesi için çağrıldı – bu sefer bir diktatör olarak.

Bazıları, yeni 100 oy barajının Muhafazakar Parti’nin bir başka Johnson dönemini imkansız hale getirme girişimi olduğundan şüpheleniyor. Parti oylarında çok başarılı olması bekleniyor – ancak milletvekillerinin oylarının yüksek yüzdesi, o aşamaya ulaşmasının pek mümkün olmadığı anlamına geliyor.

Grant Shapps’ı İçişleri Bakanı konumuna getirmesi, Truss hükümetinin son günlerine yayılan kaosun bir işaretidir – ancak göreve ilk geldiğinde ona herhangi bir kabine rolü teklif etmemişti.

Hibe Şekilleri

Shapps, Boris Johnson döneminde Ulaştırma Bakanı olarak görev yaptı. Bir önceki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde onun yerine geçmek için öne çıktı – ancak üç gün sonra bir sonraki tura geçmek için gereken 20 milletvekilini sağlayamadığı için yarıştan çekildi.

Yeni alt çizgi muhtemelen Schaps için çok yüksek – ancak Truss hükümetine yönelik eleştirisi başından beri ona milletvekillerinden geçen seferden daha fazla destek kazanmış olabilir.

Toprak Braverman İçişleri bakanının Çarşamba gecesi istifa etmesi, potansiyel bir liderlik teklifinin başlangıcı olabilir. Eski başsavcı hiç aday gösterilmedi – ancak göçmenlik konusundaki sert duruşuyla partiyi daha da sağa çekecek gibi görünebilir.

Tom Tugendhat Son liderlik seçiminde sadece beşinci sırada yer almasına rağmen, Muhafazakar Parti üyeleri ve daha geniş halk arasında sürpriz bir favori olarak ortaya çıktı. Bu yarışmadan önce Kabine üyesi olmayan Tugendhat, Johnson hükümetinin ahlaki kaosundan uzaklaştı ve İngiltere için “temiz bir başlangıç” sözü verdi. Irak ve Afganistan’da görev yaptıktan sonra Tugendhat, Truss tarafından Güvenlik Bakanı olarak atandı.

Ben WallaceSavunma bakanı ve başka bir eski askeri adamın, son liderlik yarışmasında Johnson’ın yerini alması bekleniyordu – Muhafazakar Parti üyeleri arasında anketler iyi sonuç veriyor. Ancak o seçimde hiç aday olmadı ve şimdi kendisini o yarıştan dışladı.

Resmi Başbakan Theresa Mayıs Ayrıca Truss’un yerini alacak potansiyel bir “birim” adayı olarak gösterildi. May, Muhafazakar Parti’nin Brexit konusunda çatışan kanatlarını bir araya getirmeye çalıştı ve sonunda onun yerine Boris Johnson’ın geçmesine yol açtı. Parti bu sefer anlaşmazlıklarını çözemediğini kanıtladığı için, yakında başka bir uzlaşma girişiminde bulunulabilir.